Home Aracı Kurum Model Portföyleri

Aracı Kurum Model Portföyleri

Aracı Kurum Model Portföyleri deneyimli araştırma ve analiz ekipleri, dönemsel olarak yatırımcılar için model portföy hazırlar ve bu portföyleri belirli aralıklarla güncellerler. Türkiye’de yatırımcılar tarafından en fazla takip edilen aracı kurum model portföylerini aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Model Portföy Nedir?

Model portföy, yatırımcıların belirli bir yatırım stratejisine uygun olarak bir araya getirdiği finansal varlıklardan oluşan bir sepettir. Model portföyler, aracı kurumların yatırım danışmanları veya araştırma ekipleri tarafından, çeşitli varlıkların belirli bir oranda bir araya getirilmesiyle oluşturulur.

Model portföylerde hisse senetleri, tahviller, emtialar ve döviz gibi farklı varlık sınıfları bulunabilir. Bu varlık sınıfları, yatırımcının risk toleransına ve yatırım hedeflerine göre farklı ağırlıklarda olabilir. Model portföyler, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmelerine yardımcı olmak, riski azaltmak ve en önemlisi de endeksin üzerinde getiri sağlamak için kullanılır.

Aracı Kurum Model Portföyleri ve önerileri, borsa yatırımcılarının önemli bir kesimi tarafından takip edilmektedir. Çünkü piyasalarda alım satım yapan herkesin her hisse senedi ya da yatırım enstrümanı hakkında bir analist ya da yatırım danışmanı kadar bilgi sahibi olması beklenemez. Tam zamanlı mesleği bu olup, piyasanın dinamiklerine muhtemelen bireysel yatırımcılardan çok daha fazla hakim olan profesyonellerin görüş ve önerilerini dikkate almak Aracı kurumların model portföyünde bulunan hisseler, yatırım yaparken en azından bir seçenek olarak elinizin altında tutmanız gereken varlıklardır.

Model Portföy ile Nasıl Yatırım Yapılır?

Model portföyler içinde bulunan hisse senetlerine ister tek tek, isterseniz de toplu bir biçimde yatırım yapabilirsiniz. Bunun için aracı kurum seçiminizi yapmanız ve yatırıma başlamanız yeterli. Portföylerde önerilen hisse senetlerinden kendi getiri ve risk beklentilerinize seçimler yapabilir ve dilediğiniz tutarda yatırım yapabilirsiniz.